fbpx
Test
Modern Women | Ochrona przeciwsłoneczna
Portal dla nowoczesnych kobiet
kosmetyki, pielęgnacja, słońce, opalanie, ochrona, filtry, UVA, UVB, PA, kremy, okulary, kapelusz, gadżety, włosy, olejek, Alterra, Rossmann, zakupy, recenzja
21405
post-template-default,single,single-post,postid-21405,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,side_menu_slide_with_content,width_370,qode-theme-ver-7.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

02 lip Ochrona przeciwsłoneczna

Uwielbiam lato i słońce, dlatego nie wyobrażam sobie wakacji bez wygrzewania się w jego promieniach. Ale jak we wszystkim, również w opalaniu należy zachować umiar i zdrowy rozsądek, nie zapominając o odpowiedniej ochronie skóry. To bardzo ważne, ponieważ to właśnie promienie słoneczne w bardzo dużej części odpowiedzialne są za starzenie się naszej skóry, powstawanie zmarszczek oraz niechcianych przebarwień.

Kremy z filtrami UVA i UVB

Podstawą pielęgnacji przeciwzmarszczkowej jest regularne stosowanie produktów zawierających filtry (więcej o tym przeczytacie w artykułach: Przyczyny starzenia się skóry oraz Podstawa pielęgnacji przeciwzmarszczkowej). Powinnyśmy zwracać na to szczególną uwagę, ponieważ gdyby nie działanie promieni UV pierwsze zmarszczki pojawiałyby się na skórze po 50-60 roku życia! Przyjmuje się, że wcześnie rozpoczęta i regularnie stosowana ochrona przeciwsłoneczna mogłaby zmniejszyć oznaki starzenia się skóry wywołane promieniami UV nawet o 80%. Odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna chroni nas przed powstawaniem niechcianych zmarszczek i pomaga zminimalizować wystąpienie nowotworów skóry. Ale nie zapominajmy, że całkowite ukrywanie się przed słońcem też nie jest korzystne dla naszego organizmu.

Ponieważ temat przeciwdziałania starzenia się skóry jest mi bardzo bliski (można stwierdzić nawet, że mam małą obsesję), codziennie używam kremu z filtrem. W tym momencie, najlepszy krem SPF jaki używałam, to Heliocare 360° Fluid cream.
Obecnie na rynku mamy do wyboru mnóstwo kremów z filtrami UVA i UVB, jednak w gąszczu produktów nie łatwo znaleźć kosmetyk z filtrami stabilnymi (które nie ulegają dezaktywacji pod wpływem różnych czynników) oraz bez substancji niekorzystnie wpływającymi na nasz układ hormonalny. Jeśli jesteś zainteresowana tematyką świadomego wybierania kosmetyków, koniecznie przeczytaj artykuły:
Hormony w kosmetykach? oraz Jakie filtry UV? część 1 i część 2.

Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych

Substancje chroniące przed promieniowaniem słonecznym dzielimy na filtry chemiczne i fizyczne, czyli mineralne. Działanie filtrów chemicznych polega na pochłanianiu energii promieniowania, dzięki czemu nie przedostaje się ona do skóry. W kosmetykach znajdziemy wiele różnych filtrów chemicznych, które możemy podzielić w zależność od rodzaju promieniowania, przed którym chronią.

Filtry mineralne tworzą na skórze warstwę ochronną, która odbija lub rozprasza promienie jak lustro. Najpopularniejszymi składnikami kosmetyków o takim działaniu są tlenek cynku – Zinc oxide oraz dwutlenek tytanu – Titanium dioxide. Ich cząsteczki są na tyle duże, że nie przedostają się przez skórę do organizmu, tylko pozostają na jej powierzchni. Bardzo dobrze chronią przed promieniowaniem UVB i częściowo przed UVA. Polecane są do stosowania dla dzieci i u osób ze skórą wrażliwą.

To jaki rodzaj filtrów wybierzesz zależy od Twoich przekonań kosmetycznych. Ponieważ skuteczna ochrona filtrami fizycznymi wymaga bardzo częstej reaplikacji i grubej warstwy, pod makijaż stosuję je w połączeniu z filtrami chemicznymi. W sklepach (głównie internetowych) możemy już znaleźć filtry mineralne w formie przezroczystego żelu lub barwione, aby nie pozostawiały białego filmu.

Niezbędne gadżety

Dodatkową ochroną skóry twarzy oraz głowy przed przegrzaniem, a także niezbędnym letnim gadżetem jest dla mnie kapelusz z szerokim rondem. Mój ulubiony w wersji miejskiej kupiłam w zeszłym roku w H&M i nadal świetnie mi służy. Duży wybór kapeluszy znajdziecie również w Parfois. W tym roku mam też ochotę kupić sobie bardziej plażową, zwariowaną wersję z większym rondem.

Większości roku, a szczególnie lata, nie wyobrażam sobie bez dużych okularów przeciwsłonecznych z dobrymi filtrami (dlaczego to takie ważne, przeczytasz w artykule: Przygotowanie do lata). Odpowiednio dobrane okulary chronią wzrok oraz skórę wokół oczu. Swoje wybieram u optyka, żeby mieć pewność dobrej ochrony. I tu zwracam uwagę, że okulary kupione w salonie nie muszą być bardzo drogie. Z łatwością znajdziesz modele już za ok. 50zł. Zamiast kupować kilka par super modnych (tylko w tym sezonie) okularów, zdecyduj się na jedne, klasyczne i świetnie pasujące do kształtu twarzy, kupione właśnie u optyka.

Włosy

Promienie słoneczne mają szkodliwy wpływ nie tylko na skórę, ale także na włosy. Krótkie łatwo schować pod kapeluszem lub czapką. Jeśli masz długie włosy, warto związywać je w kok, żeby wpływ słońca był jak najmniejszy. Działanie wysuszające na włosy ma również słona woda. Ochronę końcówek przed słońcem i morską wodą wspomoże olejek do włosów. Zwróć uwagę na skład produktu. Najlepiej sprawdzą się oleje naturalne i ich mieszanki, nie zawierające silikonów. Mój ulubione to olejek do włosów suchych i łamliwych z Alterry oraz Nuxe Huile Prodigieuse. Ten z Alterry dostaniesz w Rossmannie za ok. 15zł. Ma świetny skład, ładnie pachnie, a stosowany w dostosowanej do danych włosów ilości nie obciąża ich.

AUTOR
Brak komentarzy

Dodaj komentarz