fbpx
Test
Modern Women | Witamina C - jak wybrać odpowiedni kosmetyk?
Portal dla nowoczesnych kobiet
pielęgnacja, kosmetyki, recenzja, porady, jak używać, twarz, cera, witamina C, składniki, przeciwzmaszkowy, antyoksydanty, wolnerodniki
23530
post-template-default,single,single-post,postid-23530,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,side_menu_slide_with_content,width_370,qode-theme-ver-7.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

02 kw. Witamina C – jak wybrać odpowiedni kosmetyk?

Witamina C ma świetne działanie na naszą skórę. Ma właściwości antyoksydacyjne, rozjaśniające i przeciwzapalne. Cera po jej użyciu staje się gładka, promienna i odzyskuje zdrowy blask. Jednak wybór kosmetyku z witaminą C nie jest łatwy. Podjęcie dobrej decyzji utrudnia duża ilość produktów, które ją zawierają i fakt, że nie każdy z nich zadziała równie dobrze na skórę. Więc jak wybrać odpowiedni kosmetyk z witaminą C, który szybko przyniesie widoczne efekty?

Więcej o działaniu witaminy C na skórę przeczytasz w artykule: Witamina C – dlaczego warto stosować w pielęgnacji twarzy?

Witamina C działa najlepiej:
  • w postaci kwasu askorbinowego
  • przy pH poniżej 3
  • przy stężeniu 10-20%
  • w połączeniu z witaminą E
  • aplikowana na dzień
  • przechowywana w lodówce
Jak wybrać kosmetyk z witaminą C?
Rodzaj kosmetyku

Doustne kropelki z witaminą C – ich stosowanie na skórę nie ma większego sensu, ponieważ stężenie kwasu askorbinowego jest w nich bardzo małe (w porównaniu z kosmetykami) i nie mają odpowiedniego odczynu, więc nie będą wchłaniane przez skórę. 

Podobna sytuacja występuje w przypadku witaminy C w postaci czystego proszku, którą możesz kupić za kilka złotych w sklepie z półproduktami kosmetycznymi. Rozpuszczenie jej w wodzie nie zagwarantuje niskiego pH potrzebnego do wchłaniania oraz odpowiedniej stabilizacji wit C. Więc może jedynie zaszkodzić skórze.

Skład

Kremy z witaminą C zazwyczaj zawierają jej pochodne, które mają słabsze działanie na skórę niż kwas askorbinowy, ale są lepiej przez nią tolerowanie (nie powodują podrażnienia). Dlatego, jeśli zależy Ci na maksymalnym wykorzystaniu witaminy C i nie masz skóry bardzo wrażliwej, wybieraj serum, które zawiera kwas askorbinowy i ma lekką konsystencję.

Żeby taki preparat dobrze działał musi mieć odpowiednią formulację, która zapewnia dobre wchłanianie  przez skórę oraz odpowiednią stabilność witaminy C. Proces uzyskania takiego kosmetyku jest kosztowny, stąd wysoka cena dobrych kosmetyków z witaminą C. Ich skład nie powinien być długi, ale powinien zawierać: kwas askorbinowy, kwas ferulowy, witamina E (INCI: Ascorbic Acid, Ferulic Acid, Tocopherol)

Kwas ferulowy obniża pH kosmetyku i zwiększa wchłanianie się witaminy C. Witamina E to silny antyoksydant, który uzupełnia się działaniem z witaminą C. Dzięki takiemu połączeniu walka z wolnymi rodnikami jest jeszcze bardziej skuteczna. 

Opakowanie

Ze względu na właściwości czystej witaminy C, opakowanie produktu, który ją zawiera powinno być ciemne, najlepiej nieprzepuszczalne i szczelne – przykładem są szklane buteleczki z ciemnego szkła z pipetą lub opakowania typu airless. Pomimo takiego zabezpieczenia, kosmetyk i tak najlepiej trzymać w lodówce. 

Kwas askorbinowy szybko się utlenia i zmienia kolor. Dlatego bardzo łatwo sprawdzisz czy kosmetyk nadaje się jeszcze do użycia. Wybieraj sera, które nowe nie mają zabarwienia, są przezroczyste, żeby łatwo móc ocenić jego przydatność do użycia. Wraz z upływem czasu, serum będzie zmieniało kolor na lekko żółty do pomarańczowego. Dopóki kosmetyk ma słomkowe zabarwienie, możemy spokojnie go używać. Później nabiera on właściwości odwrotnych od oczekiwanych i może mieć nawet szkodliwe działanie na skórę. 

Czas w jakim powinno się zużyć kosmetyk z witaminą C jest stosunkowo krótki – ok. 3 miesięcy, jeśli preparat nie zmieni koloru. Ja mam taką zasadę, że nie oszczędzam swojego serum – nakładam je w sporej ilości na twarz szyję i czasem dekolt. Wolę zużyć je szybciej, ale wykorzystać w całości, niż miałoby się utlenić i wylądować w koszu.

Produkty zawierające witaminę C możemy stosować cały rok (nie jest fotouczulająca) i powinniśmy aplikować je głównie rano, żeby w ciągu dnia mogły chronić skórę przed czynnikami środowiskowymi. Nie zapomnij nałożyć także kremu z SPF 30 lub SPF50. O tym jak wprowadzać serum z witaminą C do swojej pielęgnacji przeczytasz w artykule: Witamina C – dlaczego warto stosować w pielęgnacji twarzy?

AUTOR
Czytaj dalej…
Brak komentarzy

Dodaj komentarz