31 maja Zdrowe pomysły na piknik
Wiosna, a właście już prawie lato w pełni, więc warto spędzać czas wolny na świeżym powietrzu. Koc, koszyk i relaks w gronie bliskich to plan idealny. Świeże powietrze i słońce zaostrzają apetyt, dlatego warto zastanowić się nad smacznymi i pełnowartościowymi posiłkami, które umilą czas zabaw i relaksu. Mamy dla Was kilka wskazówek, jak wykonać pyszne i lekkie przekąski dla całej rodziny.
Zroluj to!
Jakie przekąski najczęściej kojarzą się z piknikiem? Zwykłym kanapkom, drożdżówkom, chipsom i słodzonym napojom mówimy – nie! Przygotujcie posiłki sycącie, ale i nie powodujące uczucia ciężkości. Szybką propozycją i wygodną do zjedzenia na kocu będą wrapy z kurczakiem. Potrzebujecie niewiele produktów, a przygotowanie wrapów jest na tyle proste, że możecie je zrobić razem z dziećmi.
Wieloziarniste naleśniki lub placki tortilla, kurczak, ogórek, pomidor, sałata oraz jogurt naturalny to sekret sukcesu niebanalnej, a jednocześnie prostej przekąski. Taki posiłek zapewni energię na aktywny wypoczynek. Pierś lub filety z udek kurczaka kroimy w paski, dorawiamy pieprzem, papryką w proszku oraz odrobiną soli i podsmażamy. W międzyczasie kroimy sałatę (świetnie sprawdzi sie lodowa albo pekińska), pomidora oraz ogórka, wszystko wrzucamy na placek. Jogurt naturalny doprawiamy szczyptą soli i pieprzem, możemy dodać także ząbek czosnku. Gdy kurczak będzie gotowy, wystarczy dodać nie dużą ilość na warzywa, zawinąć placki i zapakować je szczelnie w folię, żeby się nie rozwijały.
Słoikowy zawrót głowy
Słoikowe lunche są trendy, ale też bardzo smaczne, szybkie w przygotowaniu i łatwe do wzięcia na wynos. Sałatki czy słodkie przekąski w słoikach wyglądają apetycznie i ciekawie, a nie jest to ich jedyny plus. Doskonale sprawdzą się na pikniku bo dzięki szczelnemu zamknięciu bezproblemowo dotrą z nami na miejsce odpoczynku. Do słoików wkładajcie przede wszyskim warzywa. Im więcej i bardziej kolorowych wybierzecie, tym więcej cennych składników dla nas.
W słoiku sprawdzi się zarówno sałata, pokrojona papryka, jak i ogórek, pomidorki koktajlowe lub suszone. Koniecznie dodajmy źródło białka np. tuńczyka w sosie własnym, ciecierzycę konserwową, jajko, pieczonego kurczaka lub mozzarellę. Uzupełnieniem powinno stanowić źródło skrobi, jak kasza kuskus, kasza jaglana, makaron czy brązowy ryż. Smak natomiast zapewni dressing na bazie jogurtu lub oliwy, ziół i dodatków (ja lubię najbardziej odrobię czosnku i musztardy). Dodatek tłuszczu jest konieczny dla prawidłowego wchłaniania ważnych witamin. Słoikowe dania są łatwe do przyrządzenia, jednak ważne jest, by warstwy produktów układać w odpowiedniej kolejności.
Na samym dole zawsze powinien być sos, dzięki temu warzywa będą świeże, apetyczne oraz chrupiące. Następnie powinniśmy dodać cięższe i twardsze produkty, którym nie przeszkadza sos, np, : pomidorki koktailowe w całości czy fasolę. Potem możemy położyć pieczonego kurczaka, makoron, ryż. Kolejne warstwy mogą składać się z delikatniejszych produktów : ogórka, rukoli, sałaty lodowej, szczypiorku. Na koniec polecamy dodać tzw. topping, czyli zdrową posybkę. W zależności od tego, co lubicie wybierzcie nasiona : słonecznika, dyni, chia, suszoną żurawinę czy posiekane orzechy.
W wersji na słodko na dole ułużcie jogurt naturalny lub roślinny, następnie sezonowe owece, a wszystko posybcie musli bez cukru z suszonymi owocami.
Domowa lemoniada
Dorosły człowiek powinien wypijać dziennie około 1,5-2 litry wody. Dlatego nie zapominajmy o niej, gdy wyjeżdżamy na piknik. Dla urozmaicenia do wody mineralnej można dodać cytrynę, pomarańczę i miętę. Taki napój orzeźwi każdego, a do tego jest źródłem witaminy C. Jeśli macie ochotę na coś słodszego, warto samodzielnie przygotować taki napój, a do jego dosłodzenia użyć naturalnych słodzików – stewii albo ksyliotolu. Przygotowanie lemoniady jest bardzo proste. Do litra wody mineralnej dodajemy świeżo wyciśnięty sok z czterech cytryn i limonek, cztery listki stewii oraz kilka listów mięty, mieszmy, odstawimy na jakiś czas do lodówki i gotowe.
Brak komentarzy