fbpx
Test
Modern Women | Witamina C - dlaczego warto stosować w pielęgnacji twarzy?
Portal dla nowoczesnych kobiet
pielęgnacja, kosmetyki, recenzja, porady, jak używać, twarz, cera, witamina C, składniki, przeciwzmaszkowy, antyoksydanty, wolnerodniki
23520
post-template-default,single,single-post,postid-23520,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,side_menu_slide_with_content,width_370,qode-theme-ver-7.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

31 mar Witamina C – dlaczego warto stosować w pielęgnacji twarzy?

Witamina C jest moim ulubionym składnikiem aktywnym w pielęgnacji. Głównie dlatego, że dość szybko, bo już po kilku dniach stosowania, widać pierwsze efekty jej działania. Cera staje się bardziej gładka, napięta i promienna. Serum z witaminą C używam codziennie przez cały rok i nie wyobrażam sobie porannej pielęgnacji bez tego zastrzyku energii dla mojej skóry.
Zaciekawiona? Przeczytaj o tym, jak witamina C działa na skórę i dlaczego warto wprowadzić ją do codziennej pielęgnacji. Na końcu zamieściłam mini słowniczek, w którym znajdziesz wyjaśnione pojęcia oznaczone w tekście gwiazdką. 

Witamina C – działanie na skórę
Witamina C
    • ma właściwości antyoksydacyjne* – hamuje działanie wolnych* rodników na skórę,
    • stymuluje produkcję kolagenu* typu I i III,
    • likwiduje lekkie przebarwienia posłoneczne i potrądzikowe,
    • rozjaśnia i powoduje rozpromienienie skóry – zdrowy wygląd,
    • zapobiega powstawaniu rozszerzonych naczyń,
    • działa przeciwzapalne.

Witamina C jest jedną z tych substancji, które musimy dostarczać naszemu organizmowi z pożywieniem. Niestety, z naszych posiłków, tylko jej niewielka część dostaje się do skóry. Dlatego powinniśmy stosować kosmetyki, które ją zawierają.

Na sklepowych półkach znajdziecie wiele kosmetyków, które z opakowania, wielkimi literami “krzyczą” do nas WITAMINA C. Jednak w preparatach mogą być wykorzystywane jej różne formy, które mają odmienną moc działania. 

Czysta witamina C, czyli kwas askorbinowy jest najczęściej opisywany w badaniach klinicznych i ma najlepiej udowodnione działanie wysokiej klasy. Natomiast pochodne witaminy C (kwas askorbinowy połączony z innymi związkami chemicznymi) wykazują słabsze działanie na skórę.
Czy to znaczy, że zawsze powinnaś wybierać kosmetyki z kwasem askorbinowym, a niegdy z pochodnymi? Niekoniecznie. 

Witamina C – właściwości

Silne właściwości antyoksydacyjne kwasu askorbinowego są niewątpliwie bardzo dużą zaletą, jednak oznaczają też pewnie ograniczenia. Właśnie ze względu na te cechę witamina C rozpuszczona w wodzie jest bardzo niestabilna i łatwo ulega rozpadowi. Gdy to nastąpi, nie ma już na skórę dobrego działania, a wręcz przeciwnie – może jej zaszkodzić. 

Aby zapewnić dobre przenikanie do skóry kwasu askorbinowego rozpuszczonego w wodzie, trzeba zastosować kosmetyk z niskim pH, czyli odczynem kwasowym. Najlepszą przepuszczalność zachodzi przy pH poniżej 3.
Naturalne pH skóry oscyluje w okolicach 4,5-6. Niski odczyn zapewniający dobrą przenikalność witaminy C może działać na skórę drażniąco, powodować podrażnienia i zaczerwienienia. Jest to zupełnie normalne relacja, ale żeby jak najbardziej ją zniwelować, kwas askorbinowy wprowadzaj stopniowo, przyzwyczajając skórę. 

Właśnie ze względu na drażniące działanie kwasu askorbinowego przy niskim pH, w kosmetyce zaczęto stosować jego pochodne, które nie wymagają odczynu kwasowego.
Pochodne są dużo łatwiej tolerowane przez skórę. Jednak wykazują dużo mniejsze działanie, niż kwas askorbinowy. To sprowadza do wyboru pomiędzy: bardzo dobrym działaniem i mogącym wystąpić podrażnieniem przy stosowaniu kwasu askorbinowego a brakiem zaczerwienienia, ale słabszym działaniem.

Jeśli zdecydujesz się na stosowanie kosmetyków w czystą witaminą C, w składach szukaj Ascorbic Acid lub L-Ascorbic Acid. Przy pochodnych jest to bardziej złożone, ponieważ jest ich więcej, np.: Palmitynian askorbylu (INCI: Ascorbyl Palmitate), Glukozyd askorbylu (INCI: Ascorbyl Glucoside), Sól magnezowa fosforanu askorbylu (INCI: Magnesium Ascorbyl Phosphate (MAP)), Sól sodowa fosforanu askorbylu (INCI: Sodium Ascorbyl Phosphate (SAP)), Tetraizopalmitynian askorbylu (INCI: Tetrahexyldecyl ascorbate), 3-O Etylowy kwas askorbinowy (INCI: 3-0-Ethyl Ascorbic Acid).

Witamina C działa najlepiej:
    • w postaci kwasu askorbinowego
    • przy pH poniżej 3
    • przy stężeniu 10-20%
    • w połączeniu z witaminą E
    • aplikowana na dzień
    • przechowywana w lodówce
Jak wprowadzić witaminę C do swojej pielęgnacji?

Ze względu na podrażnienia, które mogą wystąpić przy stosowaniu kwasu askorbinowego, wprowadzaj go powoli – co drugi, trzeci dzień, zaczynając od niższych stężeń. Normalną reakcją skóry na witaminę C jest lekkie szczypanie i uczucie mrowienia. Pomimo długiego stosowania serum z witaminą C, nadal odczuwam je na skórze.
Gdy szczypanie i zaczerwienienie zmniejszy się (być może nigdy nie zniknie całkowicie), oznacza to, że skóra przyzwyczaja się do preparatu i możesz zwiększyć częstotliwość używania, a następnie stosować wyższe stężeniaJeśli masz skórę bardzo wrażliwą lub naczynkową zacznij stosowanie kosmetyków z witaminą C od jej pochodnych, następnie wprowadzaj stężenie kwasu askorbinowego 5% i powoli przechodź do wyższych.

Produkty zawierające witaminę C aplikuj głównie rano, żeby w ciągu dnia mogła bronić skórę przed czynnikami środowiskowymi. Nie zapomnij nałożyć także kremu z SPF 30 lub SPF 50

AUTOR
Słownik

Wolne rodniki (tlenowe)
Atomy tlenu, które na skutek przemian wewnątrzkomórkowych tracą jeden elektron, a tym samymi swoją pierwotną równowagę. Próbując do niej wrócić, uszkadzają strukturę DNA komórek. Nadmiar wolnych rodników powstaje głównie na skutek czynników środowiskowych: promieniowanie UV, zanieczyszczenia środowiska, palenie papierosów, przemęczenie i stres, zła dieta.

Antyoksydanty (przeciwutleniacze)
Występujące naturalnie związki chemiczne, zdolne do wyłapywania wolnych rodników. Dzięki czemu zostaje zatrzymany proces niszczenia naszych komórek. Silnymi antyoksydantami są witaminy A, C, E, koenzym Q10, karotenoidy i polifenole.

Czytaj dalej…
Brak komentarzy

Dodaj komentarz