fbpx
Test
Modern Women | Retinol - przegląd produtów: sera, kremy, sera olejowe
Przegląd najlepszych produktów z retinolem i retinalem, dobrych na początek wprowadzania ich do pielęgacji.
medik8 retinol, lirene green retinol, naturea retinol, redermic, redermic retinol, retinol nacomi, retinol basiclab, pielęgnacja, kosmetyki, recenzja, porady, przeciwzmaszkowy, antyoksydanty, przeciwtrądzikowy, ratinal, retinoidy
24708
post-template-default,single,single-post,postid-24708,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,side_menu_slide_with_content,width_370,qode-theme-ver-7.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

05 paź Retinol – jakie serum, krem wybrać?

W dwóch poprzednich artykułów wiesz już dlaczego warto wprowadzić retinoidy do pielęgnacji i jak to zrobić bezpiecznie. Więc najwyższa pora na wybór konkretnych produktów. Poniżej znajdziesz moje propozycje kosmetyków z retinoidami oraz do pielęgnacji uzupełniającej proces budowania tolerancji skóry (regeneracja, ukojenie, ochrona).

Poprzednie artykuły o retinoidach:
Działanie retinoidów na skórę <klik>
Wprowadzanie retnoidów do pielęgnacji, metody stosowania <klik>
Ukojenie i regeneracja w czasie wprowadzania retinoidów <klik>

Retinol czy retinal?

Formy witaminy A, które najmocniej działają na skórę to: retinol, retinal i kwas retinowy (ten ostatni dostępny jest tylko na receptę i wprowadza się go pod kontrolą lekarza). Estry retinolu mają delikatne działanie, ale też mniej podrażniają.

schemat_przemiany_retinoidy

Rzeczywiste działanie w skórze ma kwas retinowy. Retinol musi ulec dwóm, a retinal jednemu przekształceniu, aby powstał kwas retinowy. Nie wiemy ile kwasu retinowego powstanie w czasie tych przemian (to zależy od wielu czynników). Dlatego retinal uważa się za najbardziej skuteczny, spośród form dostępnych bez recepty (tylko jedno przekształcenie, mniej strat) i stosuje się go w mniejszych stężeniach. 

Jakie wybrać stężenie?

Dla każdego retinoidu będzie ono inne, ze względu na inny mechanizm działania. Retinal jest około 10 razy mocniejszy od retinolu, dlatego są stosowane w innych stężeniach.

Zaczynamy od: 

  • Retinol: 0,1 – 0,5%
  • Retinal: 0,01 – 0,05%

Im bardziej wrażliwa skóra, tym niższe stężenie na początek.

Sposób wprowadzania retinoidów i specjalne metody ich aplikacji: <klik>

Na co zwrócić uwagę?

• Na formę retinoidu: retinol, retinal, czy może ester retinolu? Wybierz, od której chcesz zacząć.

• Czy stężenie jest podane na opakowaniu? Jeśli nie ma, to prawdopodobnie retinolu jest bardzo mało. Tolerancję na retinoidy budujemy stopniowo, więc jeśli nie znamy stężenia, trudno trafić w produkt o stopień wyżej.

• Jakie jest stężenie (zaczynamy od niskich)? 

• Jaka jest forma produktu – serum, krem, serum olejowe. Od niej zależy, w którym kroku pielęgnacji zastosujemy produkt (o prawidłowej kolejności stosowania kosmetyków przeczytasz w moim ebooku “Lekcje Kosmetyczne” więcej info –> www.lekcjekosmetyczne.pl).

• Opakowanie – i mniejszy kontakt kosmetyku z powietrzem, tym lepiej. Najlepsze są opakowania airless oraz z pompką. 

• Cena – wybór jest spory, ceny zaczynają się od ok. 30zł. Jeśli masz cerę wrażliwą, warto wydać więcej, żeby użyć produktu, który mniej podrażni skórę (z Madik8). Ale w kategorii dla skóry wrażliwej, jest też wersja ekonomiczna z The Ordinary. 

Produkty na początek – skóra wrażliwa:

Serum SVR Ampoule [A] <klik> zawiera retinol w stężeniu 0,1% oraz w stężeniu 0,2% w specjalnym liposomowym nośniku, który powoduje, że retinol uwalnia się w głębszych warstwach skóry i mniej podrażnia. W składzie znajduje się też skwalan oraz olej z pestek winogron, które dodatkowo odżywiają skórę. 

Medik8 Crystal Retinal 1™ <klik> to produkt, który zawiera retinal w stężeniu 0,01%, który jest kapsułkowany, dzięki temu powoduje mniej podrażnień. Dodatkowym plusem jest to, że zawiera składniki nawilżające: kwas hialuronowy, glicerynę, witaminę E oraz pochodną witaminy C (którą można łączyć z retinoidami). Plus za opakowanie z pompką. 

The Ordinary Granactive Retinoid 2% Emulsion <klik> zawiera 0,1% retinolu oraz 1,9% estru retinowego, dlatego jest łagodny dla skóry. Zawiera także ekstrakt z liści pieprzu tasmańskiego (działanie przeciwzapalnie) oraz ekstrakt z liści rozmarynu (działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie).

Produkty na początek – retinol:

Pharmaceris T 0,3% retinolu to pierwszy produkt z retinoidami, jakiego używałam. Bardzo dobrze go wspominam, bo prawie wcale nie podrażnił mojej skóry. Zawiera retinol 0,3% oraz składniki nawilżające i odżywcze, które pomagają przywrócić skórze komfort: wyciąg z lilii, masło Shea, wosk z oliwek, olej bawełniany, skwalan.

Serum LIQ Night 0.3% Retinol Silk <klik> zawiera 0,3% retinolu, a także składniki dodatkowe, które pielęgnują skórę: kwas hialuronowy i witaminę E. Serum używa moja Mama, jest bardzo zadowolona. W Jej przypadku lekkie podrażnienie pojawiło się na samym początku stosowania (ale każda skóra reaguje inaczej). 

Serum Nacomi Next Level Retinol 0.25% <klik> to dość podstawowy kosmetyk, w dobrej cenie. Dodatkowo zawiera nawilżający kompleks 4 form kwasu hialuronowego  i łagodzący pantenol. Plus za opakowanie z pompką. Z tej serii są produkty z wyższymi stężeniami kwasu, więc łatwo stopniować moc retinolu. 

Serum z BasicLab <klik> w postaci lekkiej emulsji to produkt z czystym retinolem 0,3%, pochodną witaminy C (którą można łączyć z retinolem), koenzymem Q10 oraz kwasem hialuronowym. Ponieważ produkt ma konsystencję serum, nakładamy go w pierwszych krokach pielęgnacji. Plus za opakowanie z pompką. 

Olejowe serum Ageless od Glow Skincare <kilk> zawiera 0,5% retinolu oraz odżywcze oleje: z dzikiej róży, z pestek moreli, z opuncji figowej, z pestek malin oraz skwalan. Serum używamy jako ostatni krok pielęgnacji wieczornej. W tym sezonie to on niego zaczęłam wprowadzać retinoidy do pielęgnacji. Plus za opakowanie z pompką.

Olejowe serum z BasicLab <kilk> zawiera 0,5% retinolu, a także koenzym Q10 oraz skwalan. Tego serum używałam w zeszłym roku i bardzo dobrze mi się sprawdziło. Miałam tylko niewielkie przesuszenie skóry na początku stosowania (ale każda skóra reaguje inaczej).  Tego serum używamy jako ostatni krok pielęgnacji wieczornej.

Produkty z olejami, które stosujemy na końcu pielęgnacji, będą miały delikatniejsze działanie, niż sera żelowe zawierające to samo stężenie retinolu. Jest tak ze względu na ilość warstw kosmetyków nakładanych przed produktem z retinolem.

Produkty na początek – retinal:

Serum Geek & Gorgeous A-Game 5 <kilk> zawiera 0,05% retinalu. To świetna cenowo propozycja z kapsułowanym retinalem, który uwalnia się powoli i mniej podrażnia skórę. W serum znajdują się składniki dodatkowe: Biosaccharide Gum-4 (działanie ochronne), pantenol i alantoinę, które koją skórę. 

Avène PhysioLift balsam na noc <klik> zawiera 0,05% retinalu, a także Ascofilline – algę o działaniu pobudzającym syntezę kolagenu oraz nawilżający kwas hialuronowy. Duży plus za opakowanie typu airless z dodatkowym zamknięciem pompki. 

Medik8 Crystal Retinal 3™ <klik> to produkt, który zawiera retinal w stężeniu 0,03%, który jest kapsułkowany, dzięki temu powoduje mniej podrażnień. Dodatkowym plusem jest to, że zawiera składniki nawilżające: kwas hialuronowy, glicerynę, witaminę E oraz pochodną witaminy C (którą można łączyć z retinoidami). Plus za opakowanie z pompką. 

W czasie wprowadzenia retinoidów ukojenie, regeneracja i ochrona przeciwsłoneczna są bardzo ważne. O kosmetykach do pielęgnacji uzupełniającej znajdziesz tutaj: <klik>

Ogólne zasady używania retinoidów dla początkujących opisałam tutaj: <klik>

Relację z wprowadzania retinoidów do pielęgnacji możesz zobaczyć na moim Instagramie @modernwomenpl
Tam też odpowiadam na najczęściej zadawane pytania, pokazuję swoją codzienną pielęgnację oraz uczę masażu twarzy.

AUTOR
* część linków umieszczona w artykule to linki afiliacyjne
Brak komentarzy

Dodaj komentarz