Test
Modern Women | Wpływ wody na skórę
Ile wody pić, jaki ma wpływ na naszą skórę i powstawanie zmarszczek
skóra, cera, zmarszczki, woda, picie wody, szklanki
15504
post-template-default,single,single-post,postid-15504,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,side_menu_slide_with_content,width_370,qode-theme-ver-7.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

22 Sty Wpływ wody na skórę

Picie dużej ilości wody zapobiega powstawaniu zmarszczek – prawda czy mit?

Mogłoby się wydawać, że w dobie dzisiejszej techniki i ciekawości naukowców, badania przeprowadza się na każdy możliwy temat. Niestety nie można tego powiedzieć o wpływie wody na naszą skórę. Powód, jak zwykle w takich przypadkach, jest bardzo prosty – pieniądze. Trudno jest znaleźć dofinansowanie takich badań, ponieważ woda nie jest kosmetykiem ani lekiem, po którego opatentowaniu koszty zwrócą się z naddatkiem.

Nieliczne badania oraz doświadczenie dermatologów obala jednak sprzedawaną w kolorowych pismach i internecie „prawdę”, że picie 8 szklanek wody dziennie bezpośrednio wpływa na zmniejszenie prawdopodobieństwa pojawienia się zmarszczek na naszej skórze. To jednak nie oznacza, że picie odpowiedniej ilości wody nie wpływa dobrze na stan naszej skóry.

Skóra odwodniona wydaje się ciemniejsza, poszarzała, a zmarszczki i pory są bardziej widoczne. Kolagen i elastyna, które są szkieletem naszej skóry, zachowują swoją strukturę przestrzenną tylko w warunkach uwodnienia. Dlatego skóra, której dostarczona jest odpowiednia ilość wody pęcznieje, jej struktura jest bardziej pulchna, dzięki czemu bardziej sprężysta i napięta. Jednak są to efekty tylko wizualne. Badanie pod mikroskopem wykazuje, że zmarszczki nie znikają od wody w cudowny sposób. Mniej widoczne, ale są nadal.

Odpowiednie nawodnienie skóry ma również wpływ ochronny. Dzięki „spulchnieniu” mniej prawdopodobne stają się wszelkie uszkodzenia mechaniczne ułatwiające dostanie się cząstek obcych, a co za tym idzie powstanie podrażnień i wyprysków. Nie znalazłam badań klinicznych udowadniających, że woda oczyści skórę z toksyn i zmniejszy występowanie trądziku. Ale doświadczenie lekarzy wskazuje na to, że dobrze dobrana dieta i dostarczanie wystarczających ilości wody mogą przyczynić się do zmniejszenia uciążliwości trądziku dzięki obniżeniu stężenia oleju w produkowanym przez skórę sebum. Może to niwelować zapychanie nim porów i tworzenie się wyprysków.

Ale jak sprawdzić, czy moja skóra potrzebuje więcej wody?

Wykonaj bardzo prosty tekst sprawdzający napięcie skóry. Wybierz obszar, na którym skóra jest cienka, na przykład na dłoni albo skroniach. Uszczypnij się, przytrzymaj chwilę, puść i zobacz jak szybko skóra wraca do normalnego wyglądu. Proces ten trwa tym dłużej, im bardziej odwodniona jest skóra.

Więc ile wody mam pić?

Wiemy już, że picie za małej ilości wody nie jest dla nas dobre. Ale to nie oznacza, że picie ogromnych ilości będzie nam służyć. Nasz organizm nie ma zdolności do magazynowania zapasów wody, więc jeśli pijemy jej za dużo, dużo wydalamy. Dopasowanie procesów w naszym ciele do warunków, jakie mu stwarzamy zajmuje pewien czas. Więc jeśli dostarczanie mu wody jest nieregularne i następuje skokami, wytwarza się pewien schemat:

dostarczamy dużo wody→ wydalamy dużo wody→ przestajemy dostarczać wodę→ nadal wydalamy jej dużo→ a to prowadzi do odwodnienia.

Dlatego lepiej pić małymi porcjami w miarę równych odstępach czasu, niż opijać się naraz na siłę całymi litrami.

Skóra sucha, ściągnięta

Dostarczanie skórze odpowiedniej ilości wody nie ma niestety wpływu na uczucie suchości czy ściągnięcia cery. Powodem takiego dyskomfortu może być wystawienie na działanie suchego powietrza (klimatyzowane pomieszczenia), długi kontakt z wodą i zbyt silnym kosmetykami myjącymi (które zdzierają ze skóry ochronne sebum) lub źle dobrana pielęgnacja. Stosowanie bogatych kremów ma bardzo duży wpływ na zmniejszenie uczucia suchości cery poprzez nawilżenie i ochronę jej warstwy zewnętrznej. Dobre nawodnienie skóry wpływa na jej ładny wygląd. Ale nie zapominajmy, że na to, czy nasza cera będzie gładka i pełna blasku wpływają jeszcze inne czynniki: uwarunkowania genetyczne, ekspozycja na słońce, szkodliwe działanie wolnych rodników czy używek i pielęgnacja. Najlepsze rezultaty osiągniemy łącząc picie odpowiedniej ilości wody, zdrowej diety i aktywnego trybu życia ze stosowaniem dobrze dobranych kosmetyków.

WSKAZÓWKA: jeśli pijesz alkohol, po każdym drinku\lampce wina wypij szklankę wody. To uzupełni braki wywołane dodatkową pracą nerek przy usuwaniu alkoholu z organizmu.

AUTOR