fbpx
Test
Modern Women | Savoir-vivre w Święta - etykieta z przymróżeniem oka
Świąteczna etykieta z przymrużeniem oka
Savoir vivre, porady, święta, przy stole, zachowanie, etykieta, sztućce, talerze, kieliszki, szklanki, płaszcze, okrycia, podawanie ręki
16887
post-template-default,single,single-post,postid-16887,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,side_menu_slide_with_content,width_370,qode-theme-ver-7.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

22 gru Savoir-vivre w Święta

Etykieta z przymrużeniem oka

Świąteczne spotkania, to dla mnie czas wyjątkowy. Lubię ten czas spędzany w rodzinnym gronie, tym bardziej, że często w ciągu roku nie ma za dużo okazji, gdy spotykamy się wszyscy razem. W moim domu, Wigilia jest dniem najbardziej uroczystym. Ubieramy się odświętnie, stroimy dom, przygotowujemy pyszne potrawy. I każdy stara się trochę bardziej, niż na co dzień. To dotyczy również zasad dobrego zachowania i manier. Brzmi to staroświecko, ale tak właśnie jest. Jeśli dla Was też ważna jest elegancka, odświętna oprawa, mam klika przydanych wskazówek.

Powitanie

Gdy goście wejdą do Twojego domu, daj im czas na rozebranie się z płaszczy/kurtek. Starannie powieś okrycia – każde na oddzielnym wieszaku. Jeżeli nie masz wystarczająco dużo miejsca w szafie, możesz położyć kurtki w pokoju, który nie będzie odwiedzany przez gości.
Czas na uściski i całusy. Nie przejmowałabym się w tym momencie w ogóle etykietą. Przecież chodzi o radość ze spotkania lub… czystą grzeczność 😀 Warto jednak pamiętać o savoir-vivre, gdy witasz się z osobą, z którą nie masz zażyłych kontaktów. Wtedy kolejność podawania dłoni jest bardzo ważna.

Najpierw wita się gospodarz z gośćmi, starszy z młodszym, kobieta z mężczyzną (wyjątkiem jest hierarchia w rodzinie np. wuj przywita się ze swoją bratanicą, nie odwrotnie).
Uścisk dłoni dużo o Tobie mówi. Musi być on odpowiednio silny – pokazujesz w ten sposób, że jesteś pewną siebie kobietą. Jeśli podasz dłoń w rękawiczce – nie jest to faux pas. Tylko mężczyźni muszą zwracać uwagę, aby dłoń była odkryta.

Usadzenie gości

Teoretycznie powinno usadzać się małżeństwa naprzeciwko siebie, narzeczonych obok, kobiety i mężczyzn naprzemiennie. Myślę jednak, że podczas rodzinnych spotkań, najważniejszym kryterium jest to, aby ludzie, którzy siedzą obok siebie się lubili.

Napoje

Soki i woda powinny być podane w karafkach lub dzbankach. Efektowne będzie wrzucenie do wody plasterków cytryny. Jeśli serwujemy  herbatę, najlepszym rozwiązaniem jest podanie wrzątku w dzbanku i oddzielnie torebek.  Ja dla ułatwienia naginam trochę tę zasadę. Parzę sypaną herbatę sama i podaję już gotowy napar. Według etykiety niedopuszczalne jest zaparzenie herbaty w filiżance i przyniesienie gotowego napoju z kuchni. Plastry cytryny podajemy na spodeczku z wbitymi w nie wykałaczkami. Gdy goście zażyczą sobie kawy, pamiętajcie, o podaniu podgrzanego mleka w oddzielnym dzbanuszku.

Dobre ułożenie łyżeczki
Złe ułożenie łyżeczki
Posiłki

Nie będę pisać o savoir-vivre na bankietach i przyjęciach. Pozostanę przy rodzinnej atmosferze Świąt. Jak przestrzec się przed najczęściej popełnianymi błędami podczas jedzenia? Czy wypada robić sobie klasyczne kanapki? Wśród rodziny powinniśmy czuć się swobodnie, ale celebrując wigilijną kolację możemy pomysleś też o elegancji. Z półmiska nałóżcie sobie porcję widelcem do niego podanym (nie swoim) i krójcie ją za pomocą widelca i noża. Od chleba ułamujcie palcami mniejsze kawałki i jedzcie go oddzielnie. 

Według oficjalnej etykiety, podczas jedzenia zupy niedozwolone jest przechylanie talerza, aby zjeść „do końca”. Ale jak można zmarnować ostatnią łyżkę tak pysznego barszczu lub grzybowej? Nie wyobrażam sobie tego! 😀 W takich sytuacjach bezpieczniej będzie przechylić talerz od siebie. Gdy zdarzy się wypadek, np. ktoś Cię potrąci, lepiej aby zupa wylała się na obrus, a nie Twoją piękną kreację. Warto również wspomnieć, że nie powinno się studzić zupy dmuchaniem i mieszaniem jej. W naszej kulturze niedopuszczalne jest również siorbanie.

Nakrywanie do stołu i dekoracje

Do stołu nakrywamy zgodnie z układem na zdjęciu. Po prawej stronie nóż i łyżka, po lewej widelec. Widelczyk deserowy kładziemy nad talerzem. Skierowany on musi być w stronę szklanek/kieliszków. Łyżeczka do herbaty swoje miejsce ma nad widelczykiem, położona odwrotnie. Szklanka musi stać bliżej nakrycia niż kieliszek. Serwetkę kładziemy na talerzu lub po jego lewej stronie.

Jeżeli chcecie dekorować stół, to pamiętajcie, że jest to tylko dodatek. Ograniczcie się do dwóch świeczek lub delikatnych ozdób. Stawiając na stole wazon z kwiatami, zadbajcie o to, aby kompozycja nie przeszkadzała gościom w rozmowie.

Tak odłóż sztućce, gdy nie skończyłaś jeszcze jeść
A tak po skończonym posiłku

Są zachowania, których szczególnie nie tolerujecie w przy stole? A może stawiacie na luz i nie zwracacie na to tak dużej uwagi? Jestem bardzo ciekawa Waszych spostrzeżeń.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz