fbpx
Test
Modern Women | Kubeczki menstruacyjne LadyCup
Portal dla nowoczesnych kobiet
blog, portal, porady, lifestyle, jedzenie, kuchnia, gotowanie, moda, fashion, strój, zakupy, zdrowie, fit, sport, wydażenia, kosmetyki, uroda
20323
post-template-default,single,single-post,postid-20323,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,side_menu_slide_with_content,width_370,qode-theme-ver-7.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

20 cze Kubeczki menstruacyjne LadyCup

Używane przez nas na co dzień, produkty higieny intymnej są czynnikiem narażającym nasze zdrowie. Powszechnie dostępne w drogeriach wkładki higieniczne, tampony i podpaski mogą powodować alergie, zapalenia, infekcje, TSS, a nawet nowotwory. Za te wszystkie choroby odpowiedzialne są substancje znajdujące się w tych powszechnie używanych przez nas produktach: pestycydy i nawozy używane przy uprawie surowców, chlor stosowany do wybielania materiałów, dioksyny powstające w czasie tego procesu. Cała ta chemia zostaje sprzedana nam wraz z podpaskami, tamponami i jest wchłaniana przez nasz organizm w czasie ich używania. Dokładny opis przyczyn i skutków tych zagrożeń dla naszego organizmu znajdziecie w artykule Toksyczne podpaski.

Alternatywą dla szkodliwych podpasek i tamponów są kubeczki menstruacyjne. “Co to za wynalazek?” – spytacie. Dziś odczarujemy tajemniczą nazwę, rozwiejemy wątpliwości, wyjaśnimy jak? po co? i dlaczego? Odpowiemy na nurtujące Was pytania oraz opowiemy o naszych pierwszych  wrażeniach związanych w używaniem kubeczka LadyCup.

Kubeczkiem menstruacyjnym nazywa się mały pojemniczek (zazwyczaj) w kształcie lejka, który podczas okresu umieszcza się w pochwie w sposób zbliżony do tamponu. Dzięki dobremu dopasowaniu, przylega on do ścianek pochwy, a cała krew menstruacyjna gromadzi się w jego środku.

Dlaczego warto spróbować?
Bezpieczeństwo

Kubeczki LadyCup wykonane są w 100% z silikonu lekarskiego, niezawierającego lateksu, plastyfikatorów, bisfenolu A oraz ftalanów, dzięki czemu nie wchodzą one w reakcję z naszym organizmem. Są wolne on szkodliwych substancji przedostających się do naszego ciała z podpasek i tamponów. Nie wchłaniają naturalnej wydzieliny pochwy (nie wysuszają jej) potrzebnej do samooczyszczania, a także nie zmieniają składu ochronnej flory bakteryjnej. Ponadto kubeczek zakłada się niżej niż tampon.
TSS, czyli syndrom szoku toksycznego, spowodowany jest wchłanianiem przez błony śluzowe toksyn zawartych m.in. w środkach higienicznych. Badania przeprowadzone w USA wykazały, że 90% przypadków zachorowań ma swój początek w czasie trwania miesiączki, a 99% procent takich pacjentek używało tamponów. Ponieważ kubeczki nie zawierają substancji szkodliwych dla organizmu, nie zwiększają (tak jak tampony) ryzyka zachorowania.

Higiena

Sama dezynfekujesz swój kubeczek, więc masz pełną kontrolę nad jego czystością. Zapewnia Ci to sterylność, jakiej nie dają tampony i podpaski. Ich biały kolor jest tylko zabiegiem marketingowym, mającym dać nam złudzenie sterylności. To właśnie w procesie wybielania używany jest szkodliwy dla organizmów chlor, łatwo wchłaniany przez błony śluzowe. Aby zachować zasady higieny, tampony i podpaski należy zmieniać przy każdej wizycie w toalecie. Z kubeczkiem nie ma takiego problemu, ponieważ nie ma on elementów, które mają bezpośredni kontakt z cewką moczową.

Estetyka

Chłonność i nieprzepuszczalność podpasek zapewniają elementy wykonane z polietylenu i polipropylenu (potocznie nazywane plastikiem). Na tych tworzywach, które uniemożliwiają cyrkulację powietrza, rozwijają się bakterie. To właśnie one – nie sama krew – odpowiedzialne są za nieprzyjemny zapach. Krew miesiączkowa gromadząca się w kubeczku pachnie zupełnie inaczej, bardziej żelazem czy rdzą (podobnie jak zwykła krew). Ponieważ kubeczek nie wchodzi z nią w reakcje chemiczne i znajduje się wewnątrz organizmu, krew ta nie krzepnie i wygląda dużo bardziej estetycznie niż na podpaskach i tamponach.

Skuteczność

Pojemność kubeczka jest większa niż chłonność podpasek i tamponów. Dobrze dobrany i prawidłowo założony kubeczek (instrukcję znajdziecie niżej) możecie opróżniać znacznie rzadziej niż musiałybyście zmieniać podpaskę czy tampon. Jeśli dobrze wybierzecie rozmiar kubeczka, możliwe jest, że będziecie musiały wyjmować go i myć tylko rano i wieczorem. Potrzeba rzadszej wymiany zmniejsza także ryzyko otarć i podrażnień. Dzięki temu, że kubeczek nie wchłania naturalnych wydzielin, możesz go zakładać rano w dniu, w którym spodziewasz się okresu i nie bać się, że Cię zaskoczy. Nawet jeśli okaże się, że to nie był pierwszy dzień miesiączki, kubeczek nie stanowi zagrożenia dla Twojego zdrowia. Możesz go stosować także w czasie każdej aktywności fizycznej, podczas uprawiania swojego ulubionego sportu.

Oszczędność

Ile miesięcznie wydajecie na tampony czy podpaski? Zakup kubeczka to jednorazowy wydatek na bardzo długo – możecie go używać nawet przez 10 lat! Używanie kubeczka zmniejsza ryzyko powstawania wszelkich infekcji, alergii czy zakażeń, dzięki czemu mniej pieniędzy wydasz również na nieplanowane wizyty lekarskie i lekarstwa.
U części kobiet stosowanie kubeczka niweluje bóle menstruacyjne i tym samym potrzebę stosowania środków przeciwbólowych. Jest to kolejna ulga dla portfela, ale także dla organizmu, którego nie szpikujemy niepotrzebnie lekami.
Oszczędzamy również miejsce – w “te dni” nie musisz zabierać ze sobą zapasu tamponów lub podpasek. Kubeczek to także duża wygoda  w podróży. Jest malutki i nie zajmuje tyle miejsca ile arsenał podpasek.

Środowisko i ludzie

Tylko w Polsce każdego miesiąca kobiety zużywają 150 milionów podpasek. Obrazując tę masę odpadów – jest to ilość, którą można wyłożyć odcinek łączący Ziemię i Księżyc. Popularne podpaski czy tampony nie ulegają całkowitemu rozkładowi. Folie, siateczki ochronne i chłonące granulki rozkładają się w czasie nawet 300 lat. Toksyczne substancje oraz bakterie rozwijające się na zużytych produktach przedostają się do wody i gleby, skąd mogą trafić wraz z żywnością na nasz talerz. Produkcja środków higienicznych również jest szkodliwa dla środowiska. Uprawy bawełny przeznaczonej na podpaski i tampony nawożone są nawozami sztucznymi oraz psikane ogromnymi ilościami pestycydów. Powoduje to zanieczyszczenie wody i gleby oraz nieodwracalne, bardzo poważne zmiany zdrowotne pracowników oraz społeczności zamieszkującej okolice plantacji.
Nie oszukujmy się, kupując produkty wielkich koncernów kosmetycznych, wspieramy taki proceder.

Pierwsze kroki
Wybór rozmiaru

Kubeczki LadyCup dostępne są w dwóch rozmiarach. S(mall) jest odpowiedni dla kobiet, które nie rodziły lub dla kobiet poniżej 25. roku życia, a także przy mniej obfitych miesiączkach. Jego pojemność do najniższych otworów wynosi 12ml, natomiast pojemność maksymalna (do krawędzi) to 21,2ml. Rozmiar L(arge) powinien być odpowiedni dla kobiet, które rodziły, mających powyżej 25. roku życia lub w przypadku bardziej obfitych menstruacji. W tej wersji pojemność do najniższych otworów wynosi 20ml, natomiast pojemność maksymalna to 34,3ml.

Wybór koloru

LadyCup oferowane są w dużej gamie kolorystycznej, w której na pewno znajdziesz swój ulubiony:) W zestawie znajdziesz również pasujący stylem woreczek do przechowywania.
Wydaje mi się, że warto zdecydować się na jakiś kolor (nie wersję przezroczystą), aby zapobiec występowaniu ewentualnych przebarwień. Mogą one wystąpić, gdy pierwsze płukanie kubeczka (przed właściwą dezynfekcją) robimy zbyt ciepłą wodą.

Dezynfekcja i mycie

Przed pierwszym użyciem kubeczek należy wygotować przez 5 minut, pilnując, by w naczyniu było tyle wody, żeby kubeczek nie dotykał do dna. Dezynfekcję zaleca się przed i po każdej miesiączce. Możesz to zrobić wygotowując go, przy użyciu tabletek dezynfekujących, np. Milton lub przecierając kubeczek 70-procentowym alkoholem izopropylowym. Po zakończeniu czyszczenia, pozwól kubeczkowi dokładnie wyschnąć. Przechowuj go w woreczku, który zabezpieczy i zapewni mu dostęp powietrza.

Kubeczek w czasie miesiączki możesz myć tylko pod bieżącą wodą. Gładkie ścianki uniemożliwiają przyklejenie się do nich bakterii, dlatego woda i pocieranie placami kubeczka w zupełności wystarczą. Najpierw opłucz go pod zimną wodą, żeby zapobiec powstawaniu przebarwień. Później możesz trochę zwiększyć temperaturę. Nie musisz wycierać kubeczka przed ponowną aplikacją.
Jeżeli uważasz, że sama woda nie wystarczy użyj delikatnego mydła lub żelu o bezpiecznym składzie, czyli niezawierającego: substancji zapachowych, substancji antybakteryjnych, olejów i olejków eterycznych, silikonów kosmetycznych oraz gliceryny i sorbitolu. Taki produktami są np.: Bezzapachowe mydło w kostce Sodasan lub Naturalne oliwkowe mydło w płynie Sodasan.

Do wycierania kubeczka nie używaj mokrych chusteczek do higieny intymnej. Są one przeznaczone tylko do użytku zewnętrznego.

Aplikacja

Przed wprowadzeniem kubeczka do pochwy, należy go złożyć na pół i zwinąć do środka. Możecie to zobaczyć na zdjęciu poniżej lub na filmiku: www.facebook.com/video

Następnie należy umieścić kubeczek w pochwie (wkładając nie kieruj pionowo do góry, ale pod lekkim kątem do tyłu), puścić i wyjąć palce. Kubeczek powinien się sam otworzyć, o czym świadczy charakterystyczny “klik”. Zadanie to ułatwia rozluźnienie mięśni, wygodna pozycja oraz odrobina wprawy. Pierwsze próby możesz przeprowadzić przed miesiączką. Nie zrażaj się, jeśli kubeczek nie otworzy się za pierwszym razem. Trochę praktyki i będziesz go wkładać bez problemów:)

Ułatwieniem aplikacji jest również zastosowanie lubrykantu na bazie wody, np. LadyLube

Wyjmowanie

Aby wyjąć kubeczek, najpierw należy go rozszczelnić. W tym celu ściśnij jego dolne ścianki, tak aby do środka dostało się powietrze. Następnie wyciągnij kubeczek. Żeby nie wylać zawartości wyjmuj go pod lekkim kątem (najpierw wysuń jedną połowę rantu, później drugą).

Tak jak wkładanie, wprawne wyjmowanie kubeczka, wymaga trochę praktyki. Z czasem znajdziesz najwygodniejszy sposób dla siebie.

Recenzje

Chcę przedstawić Wam więcej niż jedną recenzję, poprosiłam moją siostrę – Gabrysię i przyjaciółkę B0żenę, żeby również przetestowały kubeczki.

Bożena

Zdecydowałam się na wypróbowanie kubeczka w ramach poszukiwania alternatywy dla bielonych chlorem tamponów. Obawiałam się jednak kilku problemów: może kubeczek nie będzie szczelny?, wydaje się duży, więc czy nie będę go czuła w ciągu dnia?, słyszałam, że przy aplikowaniu, kubeczek powinien się otworzyć,”odkliknąć” – czy nie będę tego czuła jako nieprzyjemne, uderzenie gdzieś wewnątrz mnie 🙂 ? Żadna z moich obaw się nie potwierdziła. Na wszelki wypadek pierwszy raz użyłam kubeczka spędzając dzień w domu, tak żeby móc w każdej chwili sprawdzić, czy nie dzieje się nic niepożądanego i czuć się komfortowo. Taką metodę polecam wszystkim, dzięki niej eliminujemy stres i ciągłe zastanawianie się “nad stanem rzeczy” w pracy i na ulicy. To rozwiązanie połączone z moim dużym zadowoleniem z funkcjonalności kubeczka sprawiło, że zdecydowanie mogę go polecić.

Gabriela

Na początku podchodziłam do tego produktu z pewnymi obawami. Nie byłam pewna, czy kubeczek nie będzie mi przeszkadzał oraz czy da mi pełne zabezpieczenie, a co za tym idzie komfort psychiczny podczas okresu. Przy pierwszej aplikacji byłam trochę zagubiona, ale z każdą kolejną nie miałam już żadnego problemu. To kwestia wyczucia i wprawy. Kubeczek jest wykonany z delikatnego silikonu, który nie podrażnia i nie wysusza śluzówki. Ogromnym plusem jest również to, że jego jednorazowe użycie może trwać nawet do 12 godzin. Dzięki temu w ciągu dnia zupełnie o nim zapominam. Dobrze założony kubeczek daje mi poczucie swobody. Nie boję się nosić białych spodni!

Patrycja

Alternatywa dla szkodliwych tamponów od początku wydawała mi się atrakcyjna. Szczególnie, że kubeczka możemy używać przez długi czas. Nie ukrywam, że miałam pewne obawy, czy będę umiała poprawnie go założyć i wyjąć. Jednak niepotrzebnie się martwiłam. Co prawda pierwszą aplikację musiałam powtórzyć (kubeczek się nie otworzył), ale każda następna szła bez problemu. Tak jak w przypadku tamponów, kubeczek jest niewyczuwalny i komfortowo się go nosi. Dużym plusem jest zmniejszona częstotliwość jego wymian względem innych produktów higienicznych. Wiedząc mniej więcej, co ile musimy opróżnić kubeczek, możemy to zaplanować, tak aby mieć łatwy dostęp do umywalki. Samo mycie jest łatwe i, wbrew temu co mogłoby się wydawać, wcale nie jest obrzydliwe. Na pewno nie wrócę już do “drogeryjnych” tamponów.

W Polsce wyłącznym dystrybutorem kubeczków LadyCup jest www.eko-dystrybutor.pl Możecie je kupić na stronie www.drogeria-ekologiczna.pl Tam znajdziecie również tabletki i pojemniki do dezynfekcji, szczoteczki do czyszczenia otworów, a także bezpieczne żele antybakteryjne, mydła i lubrykanty.

Drogeria Better Land przygotowała ciekawy filmik o właściwościach kubeczków menstruacyjnych LadyCup:

AUTOR
Brak komentarzy

Dodaj komentarz