13 lip Składniki kosmetyków – peptydy
Peptydy są coraz bardziej popularnymi składnikami kosmetyków, które mają działanie ujędrniające i przeciwzmarszczkowe. Niektóre zapobiegają wypadaniu włosów, inne działają jak botoks. Przy czym nie wymagają żadnej igły i są zupełnie bezinwazyjne! Peptydy znajdziesz w serach i kremach do twarzy, a także w kosmetykach do skóry głowy.
Peptydy to związki organiczne, które stymulują wzrost jędrności i gęstości skóry. W zależności od ich rodzaju, pobudzają wytwarzanie kolagenu i elastyny, transportują składniki aktywne w głąb skóry lub powodują rozkurczenie mięśni i zmniejszenie zmarszczek mimicznych. Mogą stanowić ważną część pielęgnacji, jeśli zależy Ci na spowolnieniu procesu starzenia się skóry. Działaniem peptydów mogą być również zainteresowane osoby ze skórą wrażliwą, ponieważ wzmacniają one barierę ochronną skóry. Wznacjaniją również włosy i zapobiegają ich wypadaniu, również u osób z oznakami łysienia androgenowego lub sezonowego wypadania włosów. Peptydy wykazują bardzo małe prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych, dzięki temu można stosować je bez obaw.
Działanie peptydów:
– minimalizowanie skutków starzenia się skóry,
– redukcja zmarszczek,
– zwiększanie zdolności naprawczej skóry,
– regeneracja skóry właściwej,
– wzmocnienie bariery ochronnej skóry,
– zmniejszenie wypadania włosów,
– wzmocnienie i regenerację paznokci oraz włosów.
Peptydy sygnałowe
Wyróżniamy trzy rodzaje peptydów ze względu na funkcję. Pierwsze to peptydy sygnałowe, które dostarczają do naszych komórek skóry informacje o potrzebie przebudowy i naprawy. Dzięki temu stymulują komórki do produkcji kolagenu oraz elastyny, a to z kolei spłyca nasze zmarszczki. Na szczególną uwagę zasługują Matrixyl oraz Capixyl. Pierwszy – działa przeciwzmarszczkowo, drugi – zapobiega wypadaniu włosów.
Matrixyl 3000 stymuluje komórki skóry do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, co powoduje znaczne spłycenie zmarszczek. Nie wykazuje właściwości drażniących i alergizujących, a jego działanie przeciwzmarszczkowe potwierdzone zostało wieloma badaniami klinicznymi.
w INCI: Palmitoyl Tripeptide-1 lub Palmitoyl Tetrapeptide-7
Capixyl jest mieszanką peptydu i ekstraktu z czerwonej koniczyny. Zmniejsza nadmierne wypadanie włosów dzięki przedłużeniu cyklu ich wzrostu. Pobudza mieszki włosowe do wzrostu mocnych i gęstych włosów.
w INCI: Acetyl Tetrapeptide-3 i Trifolium Pratense Flower Extract
Peptydy transportujące
Drugim rodzajem są peptydy transportujące, z których najbardziej popularne są peptydy miedziowe. Wpływają one na przyspieszenie procesów naprawczych skóry, takich jak zwalczanie wolnych rodników i usuwanie stanów zapalnych.
Należą do nich m.in. peptydy miedziowe, które wspomagają gojenie mikrourazów, procesy zwalczania wolnych rodników oraz usuwania stanów zapalnych. Stosowane po inwazyjnych zabiegach kosmetycznych, takich jak dermabrazja, peelingi chemiczne i laser, pomagają zmniejszyć podrażnienia i zaczerwienienia, a także złuszczanie. Ze względu na działanie kojące, peptydy miedziowe z powodzeniem można stosować również przy kuracjach retinolem lub kwasami złuszczającymi.
w INCI: Copper Tripeptide-1 lub Copper Lysinate/Prolinate.
Neuropeptydy
Mają działanie zbliżone do botoksu, a są znacznie mniej inwazyjne w stosowaniu niż zabieg. Powodują, że mięśnie kurczą się mniej intensywnie, co zapobiega tworzeniu się i pogłębianiu zmarszczek mimicznych. Szukaj ich w kremach i serach do twarzy.
SYN-AKE – jest to syntetyczny wyciąg “z jadu węża”, który uważany jest za jeden z najsilniejszych neuropeptydów, w INCI: Dipeptide Diaminobutyroyl Benzylamide Diacetate
argirelina w INCI: Acetyl Hexapeptide-3, Acetyl Hexapeptide-8
SNAP-8 w INCI: Acetyl Octapeptide-3
Peptydy nie wykazują właściwości drażniących na skórę, więc warto stosować je w najwyższym dostępnym stężeniu, czyli 10%. Pierwsze efekty będziesz mogła zauważyć już po 4 tygodniach codziennego stosowania rano lub wieczorem. Niestety peptydy działają tylko kiedy ich używasz, więc po odstawieniu, efekty zaczną się cofać. W pielęgnacji, na wszelki wypadek, nie łącz peptydów z kwasami oraz witaminą C w postaci kwasu askorbinowego, który może powodować, że peptydy przestaną być stabilne i stracą swoje właściwości.
Jak stosować peptydy?
– cały rok,
– rano lub wieczorem,
– jako pierwszy krok po oczyszczaniu lub po tonizowaniu,
– w najwyższym możliwym stężeniu,
– nie łącz z kwasami i witaminą C w postaci kwasu askorbinowego.
Peptydy to kolejny składnik pielęgnacji przeciwzmarszczkowej i spowalniającej starzenie się skóry. Ale nie tylko. Świetnie sprawdzą się również u osób ze skórą wrażliwą, suchą albo skłonną do odwodnienia. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące peptydów – o to w jaki sposób działają na skórę albo jak wprowadzić je do codziennej pielęgnacji, napisz do mnie. Będźmy w kontakcie!
Brak komentarzy