22 wrz Retinol – jak stosować?
Retinoidy działają przeciwstarzeniowo i przeciwtrądzikowo. Jednak ich skutkiem ubocznym jest działanie drażniące na skórę (rumień, pieczenie, świąd, łuszczenie, ściągnięcie). Występowanie podrażnień może spowodować zrażenie się do retinoidów, odstawienie ich i brak czerpania korzyści z ich działania. Dlatego warto wprowadzać je do pielęgnacji w specjalny sposób.
O tym, jakie działanie mają retinoidy przeczytasz tutaj: <klik>
Na szczęście możemy przyzwyczaić skórę do retinoidów budując jej tolerancję w procesie retinizacji. Aby zminimalizować występowanie podrażnień zaczynamy od stosowania produktów z niskimi stężeniami retinoidów i częstotliwością aplikacji co 3 dni (lub więcej).
Niskie stężenia – czyli jakie?
Dla każdego retinoidu będzie ono inne, ze względu na inny mechanizm działania. Retinal jest około 10 razy mocniejszy od retinolu, dlatego są stosowane w innych stężeniach.
Zaczynamy od:
- Retinol: 0,1 – 0,5%
- Retinal: 0,01 – 0,05%
Im bardziej wrażliwa skóra, tym niższe stężenie na początek.
Częstotliwość stosowania
Działanie drażniące retinoidów jest opóźnione o 3 dni. Aby uniknąć skumulowania podrażnienia i sprawdzić reakcję skóry, na początku używamy produktów z retinoidami co 3 dni. Jeśli wiesz, że masz skórę wrażliwą lub bardzo wrażliwą, możesz zacząć od aplikacji raz w tygodniu.
Pierwsza faza trwa 4 tygodnie. Jeśli w tym czasie zauważysz, że podrażnienie skóry się nasila, zmniejsz częstotliwość aplikacjami lub sięgnij po produkt z niższym stężeniem retinoidu. Jeżeli po tym okresie skóra nie będzie reagowała podrażnieniem na retoid, skrócić odstępy pomiędzy dniami, gdy go używasz i jeden dzień.
Docelowo, możesz stosować retinoidy codziennie wieczorem lub co drugi dzień, jeśli chcesz zostawić miejsce w swojej pielęgnacji na inne składniki aktywne. Badania przeprowadzone na retinolu wykazują jego skuteczność przy stosowaniu 3x w tygodniu, więc nie trzeba używać go codziennie, żeby cieszyć się jego działaniem.
Kuracja retinoidami to długi proces. Pierwsze efekty przeciwzmarszczkowe możesz zauważyć pomiędzy 3 a 6 miesiącem stosowania. Badania udowodniły, że retinol działa na skórę już w stężeniu 0,1%. Biorąc to pod uwagę, lepiej stosować produkty z niższymi stężeniami, do których skóra szybko się przyzwyczai, by móc używać ich długo bez dyskofon spowodowanego zaczerwienieniem czy łuszczeniem się skóry.
Regeneracja
W dni, w które nie nakładasz retinoidów skup pielęgnację wokół nawilżenia, ukojenia i regeneracji skóry. Przydadzą się produkty z kwasem hialuronowym, ceramidami i wąkrotką azjatycką. Więcej o konkretnych produktach, które polecam przeczytasz tutaj: <klik>
W czasie budowania tolerancji na retinoidy odstaw silne składniki aktywne (witamina C, kwasy, kwas azelainowy). Szczególnie w dni, w które aplikujesz retinoidy, unikaj produktów silnie perfumowanych i zawierających składnik o nazwie: alcohol denat. Nie stosuj też peelingów i szczoteczek do mycia twarzy.
Jeśli skóra jest sucha,ma odstające skórki, trzeba to przeczekać. Skóra musi się złuszczyć sama. Nie pomagaj jej kosmetykami, ani gadżetami, bo możesz ją mocno podrażnić. Nie skub skórek, żeby nie uszkodzić skóry.
Do demakijażu i mycia używaj delikatnych produktów (olejki, balsamy), niewymagających tarcia skóry. Rano również możesz ich używać.
Jeżeli:
• po w pierwszym tygodniu stosowania skóra będzie mocno podrażniona, zwiąksz odstępy międzu aplikacjami.
• po 4 tygodniach stosowania retinoidów (w danym stężeniu) skóra nie będzie podrażniona, możesz zwiększyć częstotliwość stosowania.
• po zużyciu całego produktu skóra nie reaguje podrażnieniem, możesz (ale nie musisz) zwiększyć stężenie.
Specjalne metody aplikacji retinoidów
Ważne: Produkty z retinoidami aplikujemy na suchą skórę, ponieważ wilgoć może potęgować działanie drażniące.
Metody aplikacji:
-
- możesz nałożyć lekki krem, a po 30 min produkt z retinoidem lub
- na suchą skórę produkt z retinoidem i po jego wchłonięciu, krem (może być o cięższej konsystencji).
Przy skórze bardzo wrażliwej można połączyć obie metody.
Ogólne zasady dla początkujących:
-
- Aplikacja co trzy dni.
- Ilość produktu wielkości ziarnka grochu.
- Odstawienie silnych składników aktywnych (np. kwasów i kwasu askorbinowego).
- Delikatne produkty myjące (olejki, emulsje).
- Aplikacja produktu z retinoidami wg specjalnej metody j.w.
- Włączenie do pielęgnacji dodatkowych produktów o działaniu odżywczym, kojącym, wspierającym płaszcz hydrolipidowy.
- Obowiązkowo SPF rano (najlepiej SPF50 i w odpowiednio dużej ilości).
- Jeżeli wystąpi podrażnienie skóry (reakcja jest opóźniona o trzy dni od aplikacji) zmniejszamy częstotliwość stosowania.
Do innych silnych składników aktywnych wracamy powoli, dopiero po zbudowaniu tolerancji skóry na retinoidy (gdy nie występuje już uwrażliwienie).
Relację z wprowadzania retinoidów do pielęgnacji możesz zobaczyć na moim Instagramie @modernwomenpl
Tam też odpowiadam na najczęściej zadawane pytania, pokazuję swoją codzienną pielęgnację oraz uczę masażu twarzy.
Brak komentarzy