Test
Modern Women | Zasady pracy z domu
Portal dla nowoczesnych kobiet
blog, portal, porady, lifestyle, jedzenie, kuchnia, gotowanie, moda, fashion, strój, zakupy, zdrowie, fit, sport, wydażenia, kosmetyki, uroda
18674
post-template-default,single,single-post,postid-18674,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,side_menu_slide_with_content,width_370,qode-theme-ver-7.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

16 Lut Zasady pracy z domu

Praca wykonywana z domu, nazywana zdalną, to najczęściej stała przyjaźń z komputerem… Wiąże się z nią kilka pułapek i bywa kłopotliwa, szczególnie w okresach zmniejszonego poziomu mobilizacji. Najgorsze, co może nas wtedy spotkać to prokrastynacja! Na szczęście istnieją rozwiązania, które można wprowadzić w celu poprawienia swojej efektywności i usprawnienia dotychczasowego działania.

Czas

Można zacząć od określenia czasu, który w ciągu dnia przeznaczamy wyłącznie na pracę. To pomoże w wykonaniu zadań w terminie i nie przekładaniu ich na nieokreślone “później”. Unikniemy wrażenia, że pracujemy cały dzień, które pojawia się, gdy przeplatamy inne czynności z zadaniami służbowymi. Ten czas przeznaczamy tylko na pracę, zupełnie tak, jakbyśmy byli w biurze. Największym wrogiem bywają przerwy, które przecież trzeba robić. Ponieważ jesteśmy w domu, znajdujemy mnóstwo spraw, którymi trzeba się zająć natychmiast i nagle aż chce nam się myć okna 🙂 Można skorzystać z aplikacji odmierzających czas wyznaczony na pracę i przerwy np. Productivity Challenge Timer.

Warto jednak ustawić odpowiednie dla nas przedziały czasowe, ponieważ domyślnie wybrano 20 min pracy i 5 min przerwy. Tak częste przerwy mogą tylko przeszkadzać. Spróbujmy 40 min pracy, 5 min przerwy.

Miejsce

Podobno złym pomysłem jest praca w pomieszczeniu, w którym śpimy. Najlepszym rozwiązaniem może być wyznaczenie miejsca do pracy np. przy biurku, ale to bywa trudne, gdy można wygodnie zasiąść w fotelu. Warto pamiętać, że w tym fotelu wieczorem chcemy się zrelaksować, więc niech to pozostanie jego przeznaczeniem. Z różnych powodów wykonywanie pracy w domu może być utrudnione. Można więc zdalnie pracować z np. kawiarni, biblioteki lub ostatnio popularnych coworking place. To ułatwi koncentrację na zadaniach. Jednak znalezienie najlepszego dla siebie miejsca do pracy poza domem bywa żmudne.

Mobilizacja

Praca zdalna wiąże się często z tym, że wykonujemy ją sami, bez towarzystwa innych osób. Zapewnienie sobie odpowiedniej dawki mobilizacji spoczywa na naszych własnych barkach. Warto zadbać o organizację swojego środowiska. Porządek przy biurku, którego pilnujemy zazwyczaj pracując w biurze, zaleca się zachować pracując również z innych miejsc. Niech na blacie zostanie tylko to, co rzeczywiście musi się na nim znaleźć. Dodatkowe przedmioty mogą nas rozpraszać.

Wcześniej przygotujmy zapas wody, kubek herbaty/kawy, jeśli ptrzebujecie również przekąski, żeby nie musieć niepotrzebnie rozpraszać się wycieczką do kuchni.

Jeśli dużo lepiej pracuje nam się przy muzyce, stwórzmy wcześniej playlisty lub korzystajmy z gotowych dostępnych np. YouTube, Spotify. Unikniemy poszukiwania najciekawszych kawałków akurat w czasie przeznaczonym na pracę. Warto się uzbroić i przygotować na sytuacje kryzysowe, w których motywacji zupełnie brak. Bronią może okazać się katalog stron z filmikami, zdjęciami, tekstami które nas mobilizują, przypominają o długoterminowych celach, do którego możemy zawsze zajrzeć. Inspiracją do stworzenia własnej listy mogą być poniższe propozycje:

Zasady

Wprowadźmy zasady i trzymajmy się ich bezwzględnie. Mogą to być np.:

  • nie odbieram prywatnych telefonów w trakcie pracy,
  • nie sprawdzam co kilka minut skrzynki z wiadomościami, żeby się nie rozpraszać,
  • sporządzam listę zadań do wykonania, dzięki której o niczym nie zapomnę, a po każdym zrealizowanym punkcie widzę jak blisko jestem końca,
  • korzystam tylko z wyznaczonych przerw,
  • ograniczam elementy rozpraszające (nie pracuję przy włączonym telewizorze, nie odwiedzam stron internetowych np. Facebook, Pinterest),
  • przerwa wymaga odejścia od komputera.

 

Jeśli to potrzebne, miejmy listę w widocznym miejscu.

AUTOR