Test
Modern Women | Ułatwienia pracy z domu
Portal dla nowoczesnych kobiet
blog, portal, porady, lifestyle, jedzenie, kuchnia, gotowanie, moda, fashion, strój, zakupy, zdrowie, fit, sport, wydażenia, kosmetyki, uroda
19255
post-template-default,single,single-post,postid-19255,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,side_menu_slide_with_content,width_370,qode-theme-ver-7.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

23 Lut Ułatwienia pracy z domu

O podstawowych zasadach ułatwiających zorganizowanie swojego czasu podczas pracy zdalnej, możecie przeczytać w artykule Zasady pracy z domu. W ramach kontynuowania tematu, zajmiemy się ułatwieniami, z których możemy korzystać w sieci. Poniżej adresy stron, które mogą wspomagać pracę zdalną również wtedy, gdy musimy komunikować się z innymi pracownikami.

Czas

O tym aspekcie pracy zdalnej już wspominałam. Wprowadzenie w życie zasad pozwalających na odpowiednie zarządzanie swoim czasem wymaga dyscypliny. Ze względu na czyhające “rozpraszacze” i niesprzyjające warunki np. prokrastynację, świadome gospodarowanie swoim czasem jest bardzo trudne. Często wymaga wyjścia ze swojej strefy komfortu: zaprzestania działań, które donikąd nas nie prowadzą. Jesteśmy jednak do nich bardzo przyzwyczajeni i stanowią naszą bezpieczną sferę działania, “strefę komfortu”.

Ponieważ to zadanie trudne i złożone, poszukiwanie odpowiednich narzędzi wspomagających ten proces może dłużej potrwać. Bardzo ważne: narzędzi jest mnóstwo, najlepiej więc od początku przygotować się na to, że dopiero po kilku próbach znajdziemy coś dla siebie. Dlatego nie poddawajmy się, jeśli kilka aplikacji okaże się dla nas nieużyteczna. W pierwszym artykule dotyczącym pracy w domu, pisałam o aplikacji Productivity Challenge Timer, która odmierza wyznaczony przez nas czas na pracę i odpoczynek. Na stronie E.gg Timer znajdziemy kilka liczników czasu, specjalnie ustawionych na standardowy czas trwania różnych czynności (tzw. Special Timers) jest nawet niezbędny czas na mycie zębów… Pod tym adresem można również po prostu uruchomić odliczanie czasu. Jest to kolejna propozycja dla osób, które szukają najwygodniejszego miernika czasu.

Przypominajka

Przypomnienia o różnych zadaniach można oczywiście ustawiać w telefonie. Utrudnia to jednak oddzielenie sfery prywatnej od służbowej. Korzystając z różnych kalendarzy np. Google, możemy korzystać z opcji przypomnień. Często zależy nam na podziale przypomnień np. te przychodzące z kalendarza odnoszą się tylko do zapisanych wydarzeń, tak żeby nie mieszały się z informacjami o wiadomościach do wysłania, stronach do sprawdzenia itp. Otrzymanie przypomnień o mailach, które należy wysłać danego dnia, bardzo ułatwia pracę, szczególnie jeśli mamy tendencję do zapisywania takich informacji na małych karteczkach, kto lubią się gubić. W tym celu można spróbować skorzystać ze strony followupthen.com lub alertful.com. Dla fanów przypomnień analogowych proponuję wypróbowanie spisywania listy maili w planerze.

Wspólna praca zdalna

Oprócz kilku konkretnych zawodów, praca zdalna  wiąże się, w jakimś stopniu, również z kontaktem z ludźmi. Zdarza się też, że zadania są konsultowane, audytowane, zdalnie łączy się w całość fragmenty przygotowane przez poszczególne osoby. Najczęściej korzystamy z narzędzi do przesyłania plików, które umożliwiają także ich edycję online widoczną dla wszystkich osób, którym plik jest udostępniony np. Google Dysk. Korzystamy również ze stron umożliwiających przesłanie plików o dużych rozmiarach np. wyslijmito.pl, wetransfer.com.

Ciekawe usprawnienie analizy artykułów znajdujących się w sieci, zapewnia strona Marker.to. Pamiętacie oznaczanie kolorowymi zakreślaczami zdań w notatkach, które były szczególnie ważne do zapamiętania na egzamin? Dokładanie tę funkcję odnajdziecie na tej stronie, a oznaczenia “zakreślaczem” można wykonać w artykule czytanym online.
Kolejne narzędzie, które warto wypróbować, przy zdalnej pracy, to bubble.us. Wspomaga tworzenie notatek z burz mózgów i strukturyzowanie informacji. Może być szczególnie przydatna, gdy w dyskusji bierze udział kilka osób korzystających z internetu np. rozmawiających przez Skype.

Stronę IFTTT przedstawiam tu w formie ciekawostki. Można na niej znaleźć proponowane aplikacje, które mogą wspomóc nas w osiągnięciu celu z określonej dziedziny np. poprawić produktywność, na bieżąco chłonąć wiedzę z danej tematyki. Warto się z tym zapoznać, a jeśli nic nas nie zachęci, niech stanowi inspirację.

AUTOR