Test
Modern Women | Jak ocieplić wnętrze?
Portal dla nowoczesnych kobiet
blog, portal, porady, lifestyle, jedzenie, kuchnia, gotowanie, moda, fashion, strój, zakupy, zdrowie, fit, sport, wydażenia, kosmetyki, uroda
18321
single,single-post,postid-18321,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,side_menu_slide_with_content,width_370,qode-theme-ver-7.7,wpb-js-composer js-comp-ver-4.8.1,vc_responsive
modern_women_lampy

17 lut Jak ocieplić wnętrze?

Nie musimy robić remontu, aby uzyskać efekt przytulnego, ciepłego wnętrza. Wystarczy odpowiednie światło oraz kilka niepozornych dodatków.

modern_women_lampy

Po pierwsze – unikajmy stosowania jednego, silnego źródła światła w pomieszczeniu. Bardziej korzystne jest zainstalowanie wielu punktów świetlnych o obniżonej mocy . Dzięki temu, możemy podzielić pomieszczenie na kilka stref np.: pracy, wypoczynku. Najprostszym, a jednocześnie efektownym sposobem jest wprowadzenie do pomieszczenia kilku lamp (stołowych, podłogowych).

Po drugie – kupując żarówki zwracajmy uwagę na kolor światła, jakie emitują. Do pomieszczeń mieszkalnych najodpowiedniejsza jest ciepła, żółta barwa. Takie światło jest miękkie i przyjemnie otula wnętrze. Efekt ten wspomaga zastosowanie kloszy z matowego szkła, czy materiałowych abażurów.

Po trzecie – popularne oświetlenie LED, daje wysoką energooszczędność , jednak stwarza chłodny klimat – światło tych żarówek nie daje ciepłego blasku.

Po czwarte – niesamowite wrażenie ciepła, również w znaczeniu dosłownym, daje brzask naturalnego światła. Kominek, wspaniale sprawdza się w tej roli, jednak skoro obiecałam brak remontu proponuję zakup świec/lampionów. Można je ustawić na parapecie, stoliku kawowym, komodzie czy w przypadku lampionów – na podłodze i schodach. Bardzo dobrze prezentuje się zestawienie obok siebie kilku wysokości świec bądź świeczników. Podczas okresów wiosenno-jesiennych lampiony bardzo dobrze sprawdzą się w ogrodach oraz na tarasach i balkonach.

Po piąte – nieco obecnie zapomnianym  dodatkiem, a skutecznie wpływającym na ocieplenie wnętrz, jest dywan. Jeżeli ktoś obawia się efektu przytłoczenia, radzę zdecydować się na mniejszy rozmiar. Szczególnie jeżeli dysponujemy piękną, drewnianą podłogą. Drewno to materiał ponadczasowy, który daje efekt nastrojowego,  sielankowego charakteru w pomieszczeniach. Wówczas taki dywanik świetnie się sprawdzi między kanapą a np. stolikiem kawowym.

Po szóste – wszelkie materiały jak firany, zasłony, koce, pledy, poduszki wprowadzają do pomieszczeń miękkie linie, wpływają na akustykę, a co za tym idzie budują  ciepły, miły nastrój wnętrz.

Po siódme – nie zapominajmy o kwiatach. Zarówno świeżo cięte jak i doniczkowe spełniają swoją rolę doskonale. Dodatkowo warto wprowadzić do naszych pomieszczeń rośliny oczyszczające powietrze. Zaliczają się do nich m.in.: bluszcz pospolity, palmy, skrzydłokwiat.

Warto zapamiętać

1. Miękkie światło jest najbardziej pożądane w strefach wypoczynkowych, np.: w salonie, sypialni.

2. Kuchnia to pomieszczenie, w którym światło powinno być skierowane na strefy typowo funkcjonalne, czyli stół oraz blat kuchenny. Zastosowanie tylko pojedynczego, górnego źródła światła spowoduje stałą obecność światła za naszymi plecami.

3. Chłodna barwa światła zapewnia wyższy kontrast i umożliwia lepszą ostrość dostrzegania detali, dlatego jest zalecana do stosowania w łazienkach nad lustrem.

4. Diody LED znakomicie się sprawdzą do oświetlenia w domu korytarzy i schodów.

5. Zastosowane w małych pomieszczeniach lampy wiszące pogłębiają poczucie ciasnoty.

6. Ciemne abażury lamp i strukturalne szkło pochłaniają bardzo duże ilości światła, „tylko” zakurzone żarówki i klosze absorbują nawet 60% światła.

7. Kierując się wyborem lamp stołowych należy zwrócić uwagę na montaż żarówki, która powinna być przysłonięta lub niewidoczna dla osób siedzących przy stole.

8. Zakres 3000-3500 K, to temperatura barwowa, oznaczająca białe światło. Chłodna barwa dzienna mieści się w zakresie 5000-6500 K , chłodno biała 4000-5000 K, natomiast ciepła, bardziej miękka i rozproszona – 2700-3000 K.

AUTOR