Test
Modern Women | EURO 2016
Portal dla nowoczesnych kobiet
blog, portal, porady, lifestyle, jedzenie, kuchnia, gotowanie, moda, fashion, strój, zakupy, zdrowie, fit, sport, wydażenia, kosmetyki, uroda
20254
post-template-default,single,single-post,postid-20254,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,side_menu_slide_with_content,width_370,qode-theme-ver-7.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

10 Cze EURO 2016

(Nie tylko) kobiecy przewodnik po starych i nowych zasadach piłki nożnej

Dziś, 10 czerwca, rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2016. XV edycja turnieju została zorganizowana we Francji. Mecz otwarcia (Francja – Rumunia) rozpocznie się o godzinie 21.00.

Nie zamykajcie jeszcze strony! 😉 Artykuł nie będzie o tabelach wyników osiąganych przez drużyny w poprzednich latach, czy mało ciekawych statystykach. Postanowiłam podjąć wyzwanie! Zamierzam w atrakcyjny sposób przybliżyć temat footballu wszystkim tym, którzy „stoją” z tym tematem na bakier.

Zacznijmy od kłopotliwych pojęć/zasad piłkarskich, których dobra znajomość może nieoczekiwanie i pozytywnie zaskoczyć mężczyzn z naszego otoczenia!
Wyjaśnijmy sobie raz na zawsze, czym jest osławiony „spalony”!

Spalony – przerwanie gry, skutkujące utratą piłki przez drużynę wyprowadzającą atak na bramkę przeciwnika. Występuje, jeżeli zawodnik, do którego kierowane jest podanie znajduje się za linią obrony drużyny przeciwnej. Linię tę wyznacza ostatni zawodnik drużyny broniącej (z wykluczeniem bramkarza).

Faul – wykroczenie, którego może dopuścić się zawodnik wobec innego zawodnika przeciwnej drużyny. Do takowych wykroczeń zalicza się m.in.: umyślne kopnięcie przeciwnika, podstawianie nogi przeciwnikowi, wślizg w nogi przeciwnika oraz inne sytuacje mające na celu zatrzymanie zawodnika przeciwnej drużyny w niedopuszczalny sposób.

Rzut karny – rzut wykonywany z punktu znajdującego się 11 metrów od bramki z tzw. „punktu karnego”, w wyniku faulu lub umyślnego zagrania piłki ręką zawodnika znajdującego się w swoim polu karnym. Pole karne to obszar w pobliżu bramki, wytyczony liniami prostopadłymi do linii bramkowej o długości 16,4592 m a wyznaczone w odległości 16,5 m od słupków bramki. Oołączone linią równoległą do linii bramkowej tworzą w prostokątne pole.

Żółta kartka – kara za przewinienie udzielana zawodnikowi w wyniku ostrego faulu, a także wielu innych wykroczeń takich jak: niestosowanie się do poleceń sędziego, niesportowe zachowanie, brak reakcji na upomnienia sędziego, czy – co ciekawe – za zdejmowanie koszulki w wyniku entuzjastycznej reakcji zawodnika na strzelenie gola.

Czerwona kartka – kara za wyjątkowo brutalne przewinienie. Czerwoną kartką może także skutkować niesportowe zachowanie. Czerwona kartkę otrzymuje również zawodnik, który w czasie tego samego meczu otrzyma dwie żółte kartki.

Mecze fazy grupowej Euro 2016 potrwają aż do 22 czerwca. Wielki finał rozegra się 10 lipca
pomiędzy zwycięzkimi drużynami półfinałów (St. Denis, godz. 21.00).

Dla ułatwienia podaję ściągawkę terminów rozgrywek grupowych dla naszych Białych Orzełków:

grupa C

12 czerwca 2016
Polska – Irlandia Płn. (Nicea, godz.18.00)
Niemcy – Ukraina (Lille, godz. 21.00)

16 czerwca 2016
Ukraina – Irlandia Płn. (Lyon, godz. 18.00)
Niemcy – Polska (St. Denis, godz. 21.00)

21 czerwca 2016
Ukraina – Polska (Marsylia, godz. 18.00)
Irlandia Płn. – Niemcy (Paryż, godz. 18.00)

Wielką ciekawostką są zmiany zasad piłkarskich, które Międzynarodowa Rada Piłkarska postanowiła wprowadzić w życie z dniem 1 czerwca 2016 roku. Mistrzostwa Europy zostaną przeprowadzone zgodnie z nowymi przepisami, których nadrzędnym celem jest usprawnienie gry oraz uatrakcyjnienie widowiska.

Szef działu piłkarskiego brytyjskiego „The Times”, Henry Winter,  jako pierwszy poinformował o nowych zasadach. Nagłówki gazet krzyczą wręcz o rewolucji sportowej! Poniżej znajdziecie najbardziej interesujące nowości:

1. „Czerwona kartka jeszcze przed rozpoczęciem meczu. Sędzia będzie miał prawo ukarać w taki sposób zawodnika przed pierwszym gwizdkiem, gdy w tunelu dojdzie do przepychanek. Trener będzie jednak mógł wymienić zdyskwalifikowanego piłkarza, tak aby drużyna mogła grać w pełnym składzie.”

2. „Przepisy zezwalają na rozpoczęcie każdej z połów meczu kopnięciem piłki w dowolnym kierunku, nawet do tyłu. Wcześniej pierwsze podanie należało kierować do przodu.”

3.Jeżeli zawodnik mający intencję odebrania piłki, sfauluje rywala znajdującego się w polu karnym w dobrej pozycji strzeleckiej otrzyma jedynie żółtą kartkę. Dotychczas w większości przypadków taka sytuacja kończyła się wyrzuceniem piłkarza z boiska.

4. „Podczas wykonywania rzutu karnego, zawodnik nie będzie mógł wykonywać zwodów i symulować strzałów podczas nabiegu. W przeciwnym razie, za takie zachowanie zostanie ukarany żółtą kartką. Arbiter anuluje „jedenastkę” i nakaże drużynie wykonać bezpośredni rzut wolny.”
Żółtą kartką będzie również karany bramkarz, jeśli przed strzałem wyskoczy do przodu, aby skrócić kąt uderzenia.

5. „W spotkaniach rozgrywanych przy wysokiej temperaturze oraz dużej wilgotności sędzia będzie mógł przerwać grę, aby zawodnicy obu zespołów uzupełnili płyny.”

6. „Sędziowie będą mogli karać za ostry wślizg nawet, jeżeli nie było kontaktu między piłkarzami.”

7. „Kontuzjowany zawodnik może przebywać na boisku przez 20 sekund, później musi być przeniesiony za linię, a o jego wejściu decyduje arbiter.”

8. „Piłkarz, który straci but, może grać bez niego do następnej przerwy w grze.”

Jeśli nie dacie wciągnąć się w foodball’owe szaleństwo, na wszelki wypadek zamieszczam alternatywy dla spędzania wolnego czasu podczas EURO 2016:

– teatr,
– książka (polecam „Uwikłanie”, recenzja już na naszej stronie!),
– spotkanie z przyjaciółką w ulubionej restauracji (ważne, aby nie było w niej TV, w innym wypadku znajdziecie się w samym środku strefy kibica),
– aktywność fizyczna (polecam artykuł dotyczący Wyzwania: 30-dniowego),
– zakupy (Przęgląd sukienek na przyjęcia wiosenno-letnie – „nie ma za co!”).

AUTOR