Test
Modern Women | Borys Szyc otwiera teatr. W Internecie. Teatr VOD?
Portal dla nowoczesnych kobiet
teatr, spektak, przedstawienie, bilet, bilety, kultura, sztuka, weekend, teatr polonia, borys szyc, kuźniar, krystyna janda, vod, nowość, repertuar, #themuba
22259
post-template-default,single,single-post,postid-22259,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,side_menu_slide_with_content,width_370,qode-theme-ver-7.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

28 Wrz Borys Szyc otwiera teatr. W Internecie.

Mamy już VOD (Video On Demand), czyli filmy, seriale i programy na telewizorze, komputerze, telefonie, tablecie gdziekolwiek jesteśmy i mamy/mieliśmy dostęp do internetu. Mamy potrzebę oglądać kiedy chcemy, gdzie chcemy i na dowolnym urządzeniu, tak jak nam wygodnie. Jednak do tej pory miejscem magicznym, które opierało się (a może nie umiało sprostać?) internetowym technologiom, gdzie można zobaczyć przekazywane nam treści tylko „tu i teraz” był teatr. Do tej pory.
Czy stoimy u progu nowej ery teatru – TOD, Theater On Demand?

Na to pytanie odpowiada już trochę sam tytuł, ale w sumie odpowiedź brzmi – prawie.
Nie ukrywam, że informacja o nowym przedsięwzięciu bardzo mnie zaciekawiła. Tym bardziej, że jestem domatorem – koc, książka/film i herbata to moja ulubiona forma relaksu. Więc spektakl do obejrzenia w domu wydaje się świetną propozycją. Jednak mam wrażenie, że oglądanie przedstawienia w formie transmisji na żywo siedząc w domu pod kocem nie może przynieść nam magii, doznań i emocji, które w klasycznym teatrze są na wyciągnięcie ręki. Po za tym chodzenie do teatru to pewnego rodzaju rytuał ze specjalną oprawą.

I żeby nie było niejasności – sądzę, że teatr transmitowany live, jaki proponuje nam #TheMuBa jest rewelacyjną koncepcją. Pozwala na oglądanie spektakli z każdego miejsca na świecie, z bliska i w dobrej cenie. Ale uważam, że nie ma szans zastąpić przedstawień, w czasie których mamy poczucie kontaktu z aktorami, widzimy ich najmniejszy uśmiech, grymas i łzy.

Ja mam ochotę „wypróbować teatr w nowy sposób” zaczynając od „Ucho, gardło, nóż” Teatru Polonia Krystyny Jandy transmitowane live 14 grudnia od godziny 19:30.

Więcej o #TheMuBa

#TheMuBa (theatre music ballet) to spektakle teatralne, koncerty, przedstawienia baletowe, dostępne w wersji LIVE na nowoczesnej platformie internetowej. Premiera „Innych Rozkoszy” Teatru Stu odbędzie się już w piątek 12 października 2018 o godz. 19.00. na www.themuba.com

Teatr online chodzi mi po głowie od kilku lat” – opowiada Borys Szyc, pomysłodawca #TheMuBa. „Znam środowisko teatralne od podszewki, potrzeby widzów, nie tylko w Polsce, ale i Polonii za granicą, to była tylko kwestia czasu. Dzisiaj marzenia o wyjściu z teatrem w nowe czasy, do jak najszerszej publiczności, stają się faktem”.

Do swojego pomysłu przekonał Jarosława Kuźniara – dziennikarza, biznesmana, znawcę nowych technologii oraz Marka Maślankę – inwestora, miłośnika sztuki.

„Środowisko startupowe, w którym na co dzień pracuję, stwarza nieograniczone pole do współpracy” – dodaje Jarosław Kuźniar. „Regularne burze mózgów, doprecyzowywanie szczegółów praw autorskich, budowanie zespołu współpracowników, a przede wszystkim pozyskiwanie teatrów do współpracy i budowanie programu to tylko jedne z wielu zadań, którymi zajmowaliśmy się od kilku miesięcy”.

W radzie programowej #TheMuBa zasiadają Łukasz Maciejewski – krytyk teatralny oraz Andrzej Pągowski – twórca znaku i identyfikacji graficznej.

Comiesięczny repertuar innowacyjnej platformy internetowej #TheMuBa do końca 2018 roku to spektakl „Inne Rozkosze” transmitowany LIVE z Teatru Stu w Krakowie, wyjątkowy koncert World Orchestra Grzecha Piotrowskiego zarejestrowany ekskluzywnie dla platformy #TheMuBa w Teatrze Wielkim Operze Narodowej oraz „Ucho, gardło, nóż” LIVE z Teatru Polonia Krystyny Jandy w Warszawie.

Kupując e-bilet będzie można uczestniczyć w spektaklu LIVE i/lub mieć dostęp do nagrania przez kolejny weekend. Bonusem dla zalogowanych użytkowników będą materiały pokazujące teatr, aktorów i całą produkcję od kulis. Także wywiady z nimi i dodatkowe video. Platforma będzie dostępna na wszystkich urządzeniach stacjonarnych i mobilnych.

Koszt jednorazowego e-biletu od 19.90 zł.

AUTOR